Eskişehir iş güvenliği uyarı levhaları

Günlük hayatta birçok kaza ile karşılaşılabilmektedir. Önemli olan kazaların karşılaşılma oranlarına göre hareket edilmesi olmaktadır. Özellikle iş yerlerinde gerçekleşen veya gerçekleşmesi muhtemel olan kazaların engellenebilecek potansiyele sahip olması önem taşımaktadır. Son yıllarda artan iş güvenliği kurallarının resmi olarak kanun ve yasalar ile desteklenebilir hale getirilmesi konunun önemini de vurgulamaktadır. Yapılan iş kollarına göre farklı tehlike sınıflarına ayrılan çalışma alanlarının iş güvenliği uyarı levhaları kullanımını da arttırmaktadır. Genel olarak kullanılması zorunlu olan bu levhalar; birçok konuda iş kazalarının engellenmesinde ciddi anlamda etkin rol üstlenmektedir. Çalışanların güvenliğinin sağlanması ve haklarının korunmasına bağlı olarak geliştirilen bu çözüm iş kazası mağduru olma durumlarını da engellemektedir. İşverenlerin sorumluluklarını yerine getirmesi, çalışanların ise ihmal sonucu kaza kurbanı olmaması yönleri ile uygulanması gereken önemli maddelere sahip olmaktadır.

İşverenlerin gözetiminde belirtilen özelliklerde veya maddelerde istenildiği gibi temin edilen iş güvenliği ekipmanları ile çalışanların güven altına alınması sağlanmaktadır. Aynı şekilde özellikle tehlikeli ve çok tehlikeli iş kollarında daha fazla önem arz eden iş güvenliği uyarı levhaları kullanımı; oluşması muhtemel kazalara karşı alınan bir önlem olmaktadır. Böylece gerçekleşen kazaların oranlarında gözle görülür bir azalma gözlenmektedir. Mesela; kırmızı ışıkta geçmenin yasak olduğu kanunen bilinen bir durumdur ve kırmızı ışıkta geçen kişiler hem yasakları çiğnemekte hem de kendini tehlikeye atmaktadır. Bu durum şahsi bir konuda gerçekleşen; ancak başka insanların hayatını tehlikeye atan bir olaya olmaktadır. Bu nedenle işverenlerin iş yerlerinde ve çalışma alanlarında iş güvenliği için gerekli olan tüm ekipmanları tamamlamak ve çalışanların güvenliğini korumak adına bu ekipmanların kullanımını zorunlu kılmak zorunda tutulmaktadır. Ayrıca çalışma yapılan alanlara uyarı levhalarının yerleştirilmesi ile çalışanların ve çalışmadan habersiz kişilerin haberdar olması için gerekli noktalara yerleştirilmesi gerekmektedir.

Kurumlarda ve çeşitli iş yerlerinde herhangi bir yangın çıkma ihtimaline karşılık nasıl yangın tüpleri bulundurulması zorunlu ise, tehlikeli ve yanıcı maddelerin bulunduğu alanlarda bu maddenin tehlikeli olduğunu dair uyarı levhasının yer alması gerekmektedir. Birçok olay ve tecrübeler sonucu varılan bir sonuç olarak; birçok kişi kaza ve olağanüstü durumların gerçekleşmesinden değil, ihmal ve tedbirsizlik sonucu zarar görmektedir. Kanunların yaptırım gücünün artması son derece faydalı olduğu gibi çalışanların ve dolayısı ile bireylerin bilinçlendirilmesi de bu konuda büyük bir önem arz etmektedir. Bu durumda öncelikle personellerin iş güvenliği uyarı levhaları konusunda eğitim alması sağlanmaktadır. Gerekli eğitimlerin alındığı belgeler ile desteklenerek o ekipmanları kullanma ve tehlikeli alanlarda gerekli güvenliğin sağlanması ile çalışma hakkı kazanabilmektedir. Yol yapım çalışmaları, belediyelerin kazı çalışmaları, elektrikle ilgili çalışmaları ve benzeri birçok tehlikeli çalışma alanlarının geceleri de devam edebilmesi daha ciddi bir sorun teşkil etmektedir. Bu nedenle fosforlu uyarı levhaları karanlıkta da rahatlıkla dikkat çekebilme özellikleri ile bireylerin farkındalığını arttırarak oluşabilecek olası kazaların önünü kesmektedir. İş güvenliği ve uyarı levhalarının kullanımının arttırılması ve özellikle cezai yaptırımlara tabi tutulması son yıllarda iş kazalarının büyük oranda azalmasını sağlamıştır. Acil toplanma alanı levhasından başlayarak görevli olmayan giremez, dikkat ölüm tehlikesi var, yaklaşmak yasaktır, sigara içmek yasaktır, iş makinesi çıkabilir, yakıcı ve aşındırıcı madde ve benzeri birçok uyarı ve ikaz levhaları bulunmaktadır. Kullanılması gereken iş güvenliği ekipmanları da çalışma anında işçilerin kullandığı iş ayakkabısı, iş eldiveni, emniyet kemeri, iş gözlüğü, baret ve iş kollarına göre değişen birçok ekipman olarak karşımıza çıkmaktadır.

Firmamız Eskişehir iş güvenliği uyarı levhaları konusunda her zaman sizlerin yanında olmaktadır. Fiyat bilgisi almak yada bizimle çalışmak istiyorsanız telefon numaralarımızdan günün 24 saati arayabilirsiniz.

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top